Spoločnosť

Zdá sa mi, že Putin sa snaží obnoviť Ruské impérium, hovorí ukrajinský politológ

Ivan Novoselskyi. Zdroj: archív I. N.

Včera sme sa zobudili do iného sveta. Náš východný sused je vo vojne. Pre Ukrajinu bude 24. február 2022 dňom, keď ruské vojská napadli ich územie. Väčšina Ukrajincov do poslednej chvíle verila, že k násilnému vojenskému stretu na ich území nepríde. Dnes si však už nikto netrúfa povedať, ako ďaleko je Rusko schopné zájsť.

O situácii u našich východných susedov sme sa rozprávali s ukrajinským politológom Ivanom Novoselskyim, ktorý sa momentálne nachádza v Taliansku.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

  • Aká by bola adekvátna reakcia zo strany Západu 
  • Prečo je Putin označovaný za Hitlera našich čias
  • Či by bol Ivan Novoselskyi ochotný bojovať za svoju vlasť

Z ktorej časti Ukrajiny pochádzate a čo bolo dôvodom vašej cesty do Talianska?

Narodil som sa v meste Ivano-Frankivsk na juhozápade Ukrajiny. Nachádza sa iba približne 150 km od slovenských hraníc. Žije tam celá moja rodina, okrem môjho otca, ktorý pracuje pre Európsku úniu. Aj toto mesto bolo dnes terčom raketových útokov, pri ktorom bolo zranených niekoľko civilistov. Pred niekoľkými týždňami som odcestoval do Talianska navštíviť svoju priateľku. A počas môjho pobytu tu prišlo k ruskej invázii. 

Boli ste v kontakte so svojou rodinou bezprostredne po útoku? Ako to prežívali?

Moja rodina nebola bezprostredne zasiahnutá. Moji priatelia z môjho rodného mesta a z Odesy mi však vraveli, že sa zobudili na explózie spôsobené raketovými náletmi. Zavládla panika. Ľudia hľadali útočisko v metre či v pivniciach. Ukrajinská armáda však reagovala veľmi promptne a ukázala, že je pripravená vzdorovať ruskej agresií. To dodáva ľuďom nádej na záchranu suverenity štátu.

Keď ste sledovali vývoj na Ukrajine, že Vladimír Putin uznal nezávislosť samozvaných separatistických republík, Doneckej a Luhanskej, trúfali ste si povedať, že by mohol zájsť i ďalej?

Tento krok považujem zo strany ruského prezidenta za veľmi iracionálny. Týmto činom de facto legalizoval prítomnosť ruských vojakov na ukrajinskom Donbase, ktorých dovtedy označoval za rebelov. Navyše si tým proti sebe postavil celé medzinárodné spoločenstvo a spochybnil tým účinnosť všetkých systémov medzinárodného práva. Navyše takto ohrozil národnú suverenitu štátov a ich hraníc, ktoré boli vytýčené po 2. svetovej vojne. Vtedy som tomuto kroku nerozumel. Teraz je však jasné, že to bola súčasť Putinovej vojenskej stratégie. 

Je absurdné, že v 21. storočí tu máme vojnu takýchto rozmerov, pričom zvyšok sveta sa tomu iba prizerá.

Veríte, že ukrajinská armáda je dosť silná, aby dokázala obstáť proti svojmu nepomerne väčšiemu a vojensky pripravenejšiemu susedovi?

Áno, myslím, že ukrajinská armáda v porovnaní s rokom 2014, keď sa začala vojna na Donbase, je nepomerne silnejšia a lepšie pripravená. Väčšinu ruských útokov sa jej podarilo odvrátiť. To, že naša armáda v tejto vojne obstojí, je našou poslednou nádejou. 

Ako hodnotíte reakciu zo strany Západu? 

Myslím, že reakcia zo strany celého západného sveta nebola dostatočná. Rozhodne malo prísť k výraznejšej podpore, vojenskej i humanitárnej. Je absurdné, že v 21. storočí tu máme vojnu takýchto rozmerov, pričom zvyšok sveta sa tomu iba prizerá. Ukrajina je de facto vo vojne už od roku 2014. No rozdiel je v tom, že zatiaľ čo doteraz hovorilo viacero politických elít a vojnových expertov o hybridnej vojne, v ktorej sa využívali kybernetické útoky či šírenie dezinformácií s cieľom destabilizácie krajiny, teraz tu máme otvorenú vojenskú ofenzívu. Podobne ako pred takmer 14 rokmi v Gruzínsku. 

Aká by bola podľa vás adekvátna odpoveď zo strany Západu?

Zavedenie tvrdých a efektívne zacielených sankcií. Je mi jasné, že vojensky sa musíme chrániť najmä sami, no som presvedčený, že svetoví lídri musia vyslať Rusku jasný signál, že toto nie je spôsob riešenia konfliktov. Musíme si uvedomiť, že toto nie je len útok na Ukrajinu, ale na hodnoty celého medzinárodného spoločenstva a jeho základných demokratických princípov. Neviem, čo viac k tomu povedať. Pociťujem len veľký hnev. 

Ukrajina je v Putinovom ponímaní len Leninov výtvor.

Aké sankcie by boli z vášho pohľadu dostatočne tvrdé a mohli by pritlačiť Rusko k stene? 

To si netrúfam povedať. V tejto oblasti sa nepovažujem za experta. Myslím si však, že je dôležité zamerať sa na kľúčové sektory ruskej ekonomiky. Navrhoval by som prísne energetické sankcie, úplné embargo na dovoz plynu a odstrihnutie Ruska od finančných trhov. Uvedomujem si, že to bude znamenať i straty pre štáty, ktoré sankcie zavádzajú, no otázkou je, aké hodnoty postavíme na misky váh. Či budú prevažovať peniaze a finančné zabezpečenie alebo hodnoty demokracie a slobody. 

Aký je postoj ukrajinského ľudu voči Rusku? 

Ukrajinské obyvateľstvo je naladené značne proti Rusku. Ľudia sú pripravení brániť sa a ochraňovať svoj domov a svoje rodiny. Prihlásilo sa veľa dobrovoľníkov, ktorí majú ambíciu postaviť sa za svoj národ. 

Vidíte za Putinovým jednaním nejakú jasnú stratégiu? Myslíte, že mu ide o získanie územia a rozšírenie sféry vplyvu? 

Myslím, že Putin má s Ukrajinou svoje plány, ktoré sú však stále predmetom diskusií. Nemá problém prekrúcať historické fakty tak, aby mu to sedelo do jeho manipulačnej rétoriky. Pred niekoľkými dňami sa napríklad v jednom prejave vyjadril, že Ukrajina ako autonómny subjekt nemá právo existovať. Ukrajina je v jeho ponímaní len Leninov výtvor. Ide mu o zabratie celej krajiny, nielen niektorých jej častí. Zdá sa mi, že jeho snahou je obnoviť Ruské impérium tak, ako existovalo do roku 1917. 

V jednom zo svojich prejavov vyzýval Zelenskyj ruské matky, aby nepúšťali svojich synov do vojenského útoku na Ukrajinu.

Čo si myslíte o vláde ukrajinského prezidenta Zelenského? 

Myslím si, že to, že naše politické elity sú teraz zjednotené, je hlavne zásluhou Zelenského. Hoci som ho nevolil za prezidenta a nemal som ho ako politika veľmi v obľube, myslím, že zvláda túto mimoriadne náročnú situáciu veľmi dobre. Udržuje vzťahy s medzinárodným spoločenstvom, vyzýva na zavedenie tvrdších sankcií proti Rusku a zjednotenie síl voči rozmáhajúcemu sa ruskému vplyvu. To považujem za dobrú stratégiu. Predtým, ako Rusko zaútočilo, dokonca podnikal kroky k odvráteniu invázie a nájdeniu mierových riešení. V jednom zo svojich prejavov vyzýval ruské matky, aby nepúšťali svojich synov do vojenského útoku na Ukrajinu. 

Sú ukrajinskí mladí muži ochotní bojovať a padnúť za svoju vlasť? 

Áno, mnoho mužov je ochotných bojovať za svoju vlasť. O tom svedčí i mnoho dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli pridať k ukrajinským vojenským jednotkám. Ale taktiež mnoho civilného obyvateľstva má snahu pomáhať. Napríklad nedávno počas jedného jediného dňa vyzbierali takmer 1 milión dolárov na podporu neziskovej organizácie, ktorá pomáha našej armáde. 

Spôsob, akým Putin praktizuje svoju zahraničnú politiku, pripomína obdobie spred 200 rokov a úplne sa vymyká súčasnosti.

Viete si predstaviť, že by ste sa vrátili domov a bránili svoju krajinu, ak sa bude situácia aj naďalej vyostrovať?

Áno. Hoci je to, priznám sa, iba veľmi ťažko predstaviteľné. Nemám žiadne skúsenosti z armády. Neabsolvoval som ani povinnú vojenskú službu, lebo som si robil doktorát a pracoval na výskume, ktorý som ukončil pred pár mesiacmi. Nevylučujem však, že príde k bodu, keď sa na Ukrajinu vrátim. Najmä ak budem vedieť, že je v ohrození moja rodina. 

Súhlasili by ste s vyjadrením bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý povedal, že Putin je novodobý Hitler? 

Áno, myslím, že to úplne vystihol. Možno to neznie veľmi politicky korektne, ale myslím, že toto označenie je naozaj trefné. Spôsob, akým Putin praktizuje svoju zahraničnú politiku, pripomína obdobie spred 200 rokov a úplne sa vymyká súčasnosti. Pri uplatňovaní geopolitických stratégií sa vrátil do 19. storočia. Vojenský zásah do suverenity iného štátu v 21. storočí? Veď to je nemysliteľné!

Myslíte si, že pre ostatné európske štáty vrátane Slovenska je postačujúce spoliehať sa na to, že sme členmi Severoatlantickej aliancie? 

Po včerajšom rannom útoku si už naozaj netrúfam povedať, či áno alebo nie. Ako som už hovoril, týmto Putinovým činom prišlo k porušeniu medzinárodného práva a minských dohôd. Nepochybujem, že NATO je dosť silné, aby sa Rusku postavilo. Zašlo to však tak ďaleko, že si už naozaj nedovolím povedať, či môžu ostatné krajiny skutočne ostať pokojné. Neviem, aké budú Putinove ďalšie kroky. Po Ukrajine môžu nasledovať pobaltské štáty Litva, Lotyšsko, Estónsko či dokonca Poľsko. Nemôžeme to vylúčiť. Krajiny EÚ by nemali dopustiť, aby táto ruská ofenzíva ostala bez jasnej odozvy. 

Nerozumiem, ako môže byť stále niekto proruský, keď je svedkom explózií a raketových náletov vo svojom meste.

Ako podľa vás táto situácia ovplyvní mienku proruského obyvateľstva na Ukrajine? 

Ruský vplyv na Ukrajine je veľmi silný. Máme proruské politické strany, veľa prorusky naklonených ľudí a ruská propaganda prenikla i do médií. Viem, že niektoré proruské médiá boli cenzurované ukrajinskou vládou pre šírenie dezinformácií a hoaxov zo strany Ruska. Prostredníctvom sociálnych médií sa však ruská propaganda stále šíri a snaží sa získať si proruské obyvateľstvo na svoju stranu, šíriť paniku a destabilizovať krajinu zvnútra. Veľmi dúfam, že po týchto útokoch mnoho Ukrajincov prehodnotí svoj postoj voči Rusku. Najmä potom, čo útočilo i na proruské územia Ukrajiny. Nerozumiem, ako môže byť stále niekto proruský, keď je svedkom explózií a raketových náletov vo svojom meste. Nedáva mi to zmysel.

Vedeli by ste odhadnúť, kedy by toto vojenské ťaženie mohlo skončiť? 

Verím, že je tu stále šanca, že by sa toto šialené počínanie Ruska mohlo zastaviť. Pokiaľ sa ukrajinská armáda dokáže v najbližších dňoch či týždňoch ubrániť, mám nádej, že by sme sa mohli vrátiť späť k diplomatickým rokovaniam. Dôležitú rolu zohrá to, aká silná reakcia príde zo strany Západu. 

Vidíte nejakú reálnu šancu, že by Ukrajina mohla byť súčasťou EÚ?

Áno, to bol koniec koncov spúšťač prozápadnej revolúcie v roku 2014, revolúcie za ochranu našich hodnôt. Cítime sa byť súčasťou Európy. Ukrajina je veľký a dôležitý partner pre ostatné štáty EÚ. Sme za zachovávanie demokratických a občianskych hodnôt a dodržiavanie zásad právneho štátu, a nie za autokratický režim. Mám nádej, že pokiaľ sa ubránime ruskému tlaku, budeme môcť nastúpiť na cestu rokovaní o vstupe do EÚ a možno i do Severoatlantickej aliancie. Samozrejme, sú tu potom vnútroštátne problémy ako korupcia a podobne, tie sa však v porovnaní s terorizmom zo strany Ruska zdajú byť zanedbateľné.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.

Súvisiace články

Ivan Mikloš: Ak by Západ prestal dovážať ruský plyn a ropu, Rusko by si nemohlo dovoliť financovať vojnu

Mária Kostyálová

Výber NM: Zelenskyj sa rozprával s pápežom. Chcel by, aby sa František stal prostredníkom pri rokovaní

Michal Lukáč

Výber NM: Je to morálna autorita, povedal premiér Heger po stretnutí s pápežom

Michal Lukáč

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači. Súhlasím Viac

Cookies