Prinášame vám výber udalostí, ktoré ukazujú, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:
– Slováci boli na Konferencii o budúcnosti Európy aktívni. Vypočutí boli všetci, tvrdia
– Ministerstvo kultúry chce viesť dialóg s verejnosťou
– Poľský premiér vyzval lídrov Európskej únie na „otvorenie dialógu“ o reforme Únie
– Francúzsky premiér sa stretol s pápežom Františkom
Slováci boli na Konferencii o budúcnosti Európy aktívni. Vypočutý bol každý, tvrdia

Účastníci štvrtého občianskeho panelu Konferencie o budúcnosti Európy, ktorý sa konal do nedele 17. októbra v Európskom parlamente v meste Štrasburg, v závere rokovania spomedzi seba vyžrebovali 20 ambasádorov. Tí budú návrhy, na ktorých sa občania Európskej únie počas rokovania spoločne dohodli, tlmočiť poslancom Európskeho parlamentu a ostatným európskym politikom. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.
Žrebovalo sa podľa troch vekových kategórií a tak, aby medzi mužmi a ženami bola rovnosť. Vyžrebovaní mohli byť tí, ktorí boli ochotní sa viac a častejšie venovať konferencii. Už koncom budúceho týždňa vyžrebovaných ambasádorov čaká osobné stretnutie s poslancami Európskeho parlamentu.
Do tejto skupiny ambasádorov, ktorú tvorí dvadsať ľudí zo 14 krajín Európskej únie, sa nedostal ani jeden účastník konferencie zo Slovenska. Slovenskí účastníci však ocenili, že dostali možnosť otvorene vyjadriť svoje názory a zapojiť sa do diskusie, ktorá na začiatku roka 2022 vyvrcholí v podobe konkrétnych odporúčaní týkajúcich sa reformy Európskej únie.
Ľuboš Pečálka zo Žiliny napríklad privítal to, že občania boli vyberaní náhodne, čo zaručilo, že si organizátori nevybrali špeciálne takých ľudí, ktorých tam z názorových dôvodov chceli mať. Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky sa vyjadril, že ho zaujíma migrácia a jej príčiny.
„Keď sa na to pozrieme z európskeho hľadiska, tak je pravda, že pôvodných Európanov ubúda. Veľa ľudí prichádza z iných štátov, bude sa to musieť nejako regulovať,“ povedal Žilinčan.
Na Pečálku zapôsobil fakt, že všetky názory boli vypočuté rovnako. Napriek tomu, že účastníci konferencie prišli z rôznych krajín, mali na túto otázku podľa neho podobný pohľad. Potrebné je správne začleniť migrantov, no zároveň treba rozlišovať medzi ekonomickými migrantmi a tými, čo nemajú na výber a vo vlastnej krajine sú nejakým spôsobom ohrození.
Migrácie sa týka aj „srdcová téma“ Vladimíra Laka z Vrútok, pretože ňou je obrana a ochrana vonkajších hraníc Európskej únie.
„Vzhľadom na to, v akej sme situácii a že sem prichádza množstvo legálnych aj nelegálnych migrantov, je to veľmi dôležitá téma,“ uviedol.
Lako povedal, že na Slovensku sa cíti skôr ako Slovák než Európan. Kým sa nezúčastnil na dialógoch v Štrasburgu, mal podľa svojich vlastných slov pocit, že sa o politike Európskej únie rozhoduje niekde od stola a členské krajiny sa len prispôsobujú príkazom zhora.
„Ale tým, že je človek tu, tak niektoré veci začína vnímať inak,“ skonštatoval.
Ministerstvo kultúry chce viesť dialóg s verejnosťou

Verejnosť sa môže do konca tohto týždňa (teda do 24. októbra) podeliť s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky o svoje vízie týkajúce sa toho, ako efektívne vyhodnocovať dosahy kultúry. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.
Dotazník, ktorý ministerstvu pomôže pri definovaní a následnom vyhodnocovaní súboru cieľov kultúrnych politík jednotlivých sektorov a prierezových oblastí, je pre verejnosť dostupný na webovej stránke Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v sekcii Inštitútu kultúrnej politiky.
„Stanovenie objektívnych cieľov má umožniť zmysluplnú politickú a odbornú diskusiu o tom, ktoré nástroje kultúrnej politiky sú najvhodnejšie pre napĺňanie stanovených cieľov. V rámci dotazníka MK získava podnety pre ďalšie fázy prípravy stratégie kultúry 2030,“ vysvetlilo ministerstvo.
Rezort takisto požiadal ľudí, aby tento dotazník preposielali osobám, ktoré by podľa nich mali zastupovať odbornú verejnosť, čo sa konkrétnych oblastí týka, pri pracovných stretnutiach, ktoré sa budú pravidelne venovať príprave vyhodnocovania cieľov kultúrnych politík a stratégie kultúry.
„Na základe princípu vyvážených strán budú následne zložené pracovné skupiny, pričom pozvaní budú aj členovia poradných orgánov ministerky kultúry a Platformy pre kultúrny a kreatívny priemysel,“ avizuje ministerstvo.
Na to, že je potrebné tvoriť takú kultúrnu politiku, ktorej výsledky sa dajú merať a následne vyhodnocovať, poukázala revízia výdavkov na kultúru, ktorú vypracovalo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvo financií Slovenskej republiky v júli 2020.
Poľský premiér vyzval lídrov Európskej únie na „otvorenie dialógu“ o reforme Únie

Ako informoval denník Postoj, poľský premiér Mateusz Morawiecki v liste, ktorý v pondelok zaslal lídrom krajín Európskej únie, varoval pred tým, aby sa Únia nestala „centrálne riadeným organizmom vedeným inštitúciami zbavenými demokratickej kontroly“.
Morawiecki centralizačné tendencie označil za „nebezpečný fenomén, ktorý ohrozuje budúcnosť našej Únie“. Lídrov krajín poľský premiér vyzval, aby boli „otvorení dialógu“ o reforme Európskej únie. Nezabudol však zdôrazniť, že Poľsko zostane „lojálnym členom“ európskeho spoločenstva.
Poľsko sa s Európskou úniou často sporí pre kontroverzné reformy súdnictva. Zatiaľ čo poľská vláda tvrdí, že sú potrebné na vykorenenie korupcie a pozostatkov komunizmu v justícii, Európska únia tvrdí, že môžu narušiť nezávislosť súdnictva.
„Skutočne verím, že spoločne, v duchu vzájomného rešpektu a porozumenia – bez toho, že by sme vlastnú vôľu vnucovali iným – dokážeme nájsť riešenie, ktoré posilní našu Európsku úniu,“ napísal Morawiecki.
V liste premiér ešte uviedol, že nadradenosť práva Európskej únie nad legislatívou jednotlivých štátov „nie je neobmedzená“, a varoval, že „centrálne riadené inštitúcie zbavené demokratickej kontroly“ by mohli Európsku úniu zmeniť „na organizáciu, ktorá odporuje našim spoločným hodnotám“.
Francúzsky premiér sa stretol s pápežom Františkom

Francúzsky premiér Jean Castex sa v pondelok vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď francúzska Katolícka cirkev čelí masívnej kritike pre sexuálne zneužívanie detí a tvrdenia, v ktorých uvádza, že spovedné tajomstvo je nadradené nad zákony republiky. Informovala o tom agentúra AFP.
Castex cestu do Ríma už dlhodobo plánoval. Rokoval aj s talianskym premiérom Mariom Draghim. Návšteva sa však zhodou okolností uskutočnila práve po zverejnení správy o zneužití 216-tisíc detí katolíckym duchovenstvom, ku ktorému malo dôjsť od roku 1950 do roku 2020.
Pápež František, ktorý boj proti sexuálnemu zneužívaniu páchanému predstaviteľmi Cirkvi považuje za prioritu svojho úradu, v súvislosti so správou o francúzskom zneužívaní uviedol, že sa za ňu „hanbí“.
Spor sa vo Francúzsku ešte vyostril po tom, ako arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort, predseda francúzskej biskupskej konferencie, vo vyhlásení uviedol, že kňazi nie sú povinní hlásiť sexuálne zneužívanie, keď sa o ňom dozvedia počas spovede.
Jeho vyjadrenia boli v súlade s aktualizovanými vatikánskymi smernicami, podľa ktorých by sa spovedník mal pokúsiť kajúcnika presvedčiť, aby o zneužívaní sám povedal niekomu inému.
Niektoré hlasy vo Francúzsku teraz poukazujú na to, že francúzske zákony uznávajú kňazom profesionálnu dôvernosť. Nevzťahujú sa však na také potenciálne trestné prípady, ktoré zahŕňajú násilie alebo sexuálne útoky na mladistvých.
Moulinsa-Beauforta potom o stretnutie požiadal aj francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Arcibiskup sa neskôr vyjadril, že ochrana detí je „absolútnou prioritou“, pripomína agentúra AFP.
O postoji pápeža k situácii premiér povedal: „Verí, že cirkev vo Francúzsku vyvodí dôsledky. Potešilo ho to, že sa nevyskytlo žiadne popieranie situácie.“
Premiéra Castexa na návšteve Vatikánu, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 100. výročia obnovenia diplomatických vzťahov Francúzska a Svätej stolice, sprevádzal aj samotný minister Darmanin a francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.