Pandémia poznačila životy bežných ľudí, ale sťažila aj činnosť podnikateľov. Mnohé podniky od minulého roka zanikli, iné upadajú, množstvo ľudí prišlo o prácu. Pandémia zasiahla hospodárstvo na celom svete. Napriek tomu sa veľa podnikateľov snaží pokračovať ďalej aj s prihliadnutím na svojich zamestnancov.
Zaujímavý pohľad prináša Andrea Cruciani z Talianska, ktorý si položil otázku, čo môže urobiť pre ochranu svojich zamestnancov. Je výkonným riaditeľom softvérovej firmy s názvom TeamDev a startupovej platformy Agricolus, ktoré sú zapojené do Ekonomiky spoločenstva.
Spoločnosť TeamDev funguje od roku 2008 a jej cieľom je propagovať kultúru digitálnej transformácie, v ktorej má miesto ľudský rozvoj. S nástupom technológií a umelej inteligencie, ktorá nahrádza ľudský faktor, však vyvíjajú špeciálne softvérové riešenia za účelom zvýšenia podielu a významu ľudí vo výrobných procesoch, pri poskytovaní služieb či v administratíve. Startup Agricolus zasa predstavuje inovatívne technológie pre poľnohospodárstvo, pričom má zjednodušiť a skvalitniť prácu poľnohospodárom a odborníkom v tomto sektore s ohľadom na environmentálnu a ekonomickú udržateľnosť.
Andrea Cruciani hovorí o tom, ako ho ovplyvnil lockdown v Taliansku. Pripomína, že pred uzavretím krajiny všetko fungovalo dobre. Opisuje obdobie, ktoré minulý rok zmenilo životy miliónov ľudí. „Za posledných dvanásť rokov dosahoval TeamDev dvadsaťpercentný ročný nárast a aktuálne zamestnávame 50 ľudí. V polovici februára (rok 2020) sme podnikli kroky za účelom získania peňazí z banky,“ vysvetľuje podnikateľ. Do konca marca 2020 lockdown spôsobil, že spoločnosti už nemali žiadnu hotovosť.
Ponaučenie z krízy
„Vôbec prvýkrát som sa ocitol bez peňazí a príležitostí. Jediná možnosť, ktorá nám zostávala, bolo prepúšťanie zamestnancov. Bol som z toho nešťastný, vždy sme predsa dbali na investície do dobrých životných podmienok podniku. A nie je prekvapivé, že aj niektorí zamestnanci sa zľakli a stratili dôveru,“ opisuje Andrea Cruciani. Priznáva sa, že práve strata dôvery zamestnancov – čo i len jedného z nich – bola preňho nesmierne bolestivá.
Postupne však našli spôsoby, ako vyhovieť potrebám všetkých. Len čo podnik začal opäť generovať príjmy, okamžite začali riešiť doplnenie platov prostredníctvom špeciálneho „fondu COVID“. „Na konci sme mohli dať všetkým rovnakú odmenu,“ hovorí Cruciani.
Každá kríza nás čosi naučí, človek si z nej niečo vezme. Výnimkou nie je ani Andrea: „Uvedomil som si, aké krehké môžu byť autentické vzťahy so zamestnancami a kolegami. Aké je dôležité, aby sa budovali na dôvere. Videli sme, že niektorí naši ľudia načerpali novú energiu z túžby prispievať k spoločnému dobru a práve v tomto období sa medzi nami objavila skutočná ľudskosť.“
Andrea Cruciani opisuje, aké dôležité je poznať ambície svojich zamestnancov: „Pred tromi rokmi som sa rozhodol povýšiť jedného zamestnanca na vedúceho oddelenia. Po krátkom čase však skončil. Uvedomil som si, že to, čo chcem od života pre seba, nemusí byť nevyhnutne to, čo chcú ostatní. Tento zamestnanec nechcel zažívať psychologický stres z riadiacej úlohy a nemal ani ambície na zvýšenie platu. Po tejto skúsenosti sme začali zlepšovať niektoré naše procesy.“

Investícia do zamestnancov
Pokiaľ ide o zamestnancov, vo firme riešili aj mentoring, ktorý je nevyhnutný, ak sa majú zlepšovať a zároveň pracovať na tom, aby dokázali fungovať ako tímoví hráči.

„Obrátili sme sa na kouča, aby sme zlepšili tímového ducha u všetkých ľudí vo firme. Potom sme začali vylepšovať pracovné podmienky pomocou niekoľkých celkom jednoduchých iniciatív, napríklad ponuky čerstvého ovocia počas prestávok. Objednali sme si sezónne ovocie z projektu ovocného sadu Charita, aby si z neho všetci mohli bezplatne vziať domov, koľko potrebovali,” menuje zlepšenia, ktoré prispeli k nastaveniu pozitívnej atmosféry na pracovisku.
“Spustili sme aj program integrovaného sociálneho zabezpečenia, rozvoj už existujúceho dlhodobého integrovaného dôchodkového balíka a ďalšie benefity, napríklad flexibilnú prácu, ktorá sa prispôsobí rodinným záväzkom. Týmto spôsobom chránime záujmy ľudí, ktorí pracujú v našich spoločnostiach. A, samozrejme, usilujeme sa podporovať rast každého človeka, aby bol schopný dostať zo seba to najlepšie,“ vyratúva Andrea Cruciani.
O budúcnosti v ekonomike hovorí ako o schopnosti riešiť súčasný stav a ďalej zdieľať vlastnú perspektívu do budúcna. „Chiara Lubichová je prorokom pre nás, podnikateľov z Ekonomiky spoločenstva, lebo nás naučila, ako sa starať o našich zamestnancov a podniky. Na niektoré aspekty sa vzťahuje zákon, ale na mnohé ďalšie sa vzťahuje už len svedomie a odhodlanie lásky,“ uzatvára podnikateľ.
Zdroj: edc-online.org
Pôvodný článok nájdete TU.
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.